Vsako leto nas poleti udarijo višje temperature, ki pogosto prehitijo priprave domačih gospodinjstev na vročino. Čeprav klimatske naprave zagotavljajo neposredno ohladitev, se marsikdo za vsakodnevno rabo zanaša na ventilatorje. So cenejši, tišji in varčnejši. Toda, da bi ventilator res deloval, ni vseeno, kam ga postavite.
Poletne temperature pritiskajo že spomladi
Lansko leto je postreglo z rekordnimi vročinskimi valovi, številna mesta po svetu so zabeležila najvišje temperature v zgodovini. In čeprav se koledarsko poletje še ni začelo, so dnevi vse toplejši. Klimatska naprava je sicer učinkovita, vendar tudi potratna. Preden jo priključite in pustite delovati vso noč, razmislite, ali bi vam morda lahko pomagal dobro postavljen ventilator. Ključ do uspeha je njegova postavitev.

Zakaj lokacija ventilatorja šteje
Ventilatorji ne proizvajajo hladnega zraka, ampak le premikajo obstoječega. To pomeni, da je za učinkovito hlajenje pomembno, kam ga postavite in v katero smer piha. Če imate ventilator, ki ga lahko postavite v okno, naj bo usmerjen ven iz prostora – tako bo vlekel vroč zrak iz notranjosti ven, še posebej, če piha veter stran od vašega doma.
Ministrstvo za energijo ZDA priporoča, da ventilator v oknu deluje kot izpušni kanal: vroč zrak odhaja, hladnejši pa vstopa drugje. To pomeni, da morajo biti druga okna v bližini zaprta, da se zrak ne zadržuje in da se ustvari efekt potiska.
Naj vas ventilator ne zavede
Če imate občutek, da ventilator ne pomaga, je morda postavljen napačno. Ventilator, ki le meša vroč zrak v sobi, bo ustvarjal neprijetno in soparno ozračje. Uporabite ga raje za usmerjeno gibanje zraka – navzven iz toplega prostora ali navznoter iz hladnejšega dela doma.
Preprosta rešitev: navzkrižno zračenje
Veliko lahko naredite tudi brez ventilatorja, samo z odpiranjem pravih oken. Odprite eno okno na vetrovni strani hiše in drugo na nasprotni strani, kjer veter odhaja stran. Tako ustvarite tok zraka, ki ohladi prostor.
Ventilator lahko dodate v to enačbo – na izstopno točko, kjer zrak zapusti prostor. Še bolj učinkovito bo, če bodo vhodna okna v senčnih, hladnejših delih hiše, saj bo svežina bolj izrazita.
Če živite v dvonadstropni hiši, postavite ventilator v zgornjem nadstropju, odprta okna pa naj bodo v pritličju. Topel zrak bo naravno šel navzgor in se izpustil skozi ventilator. Tako ustvarite učinkovit zračni tok po vertikali.
Tudi stropni ventilatorji imajo svojo logiko
Če imate doma stropni ventilator, preverite smer vrtenja. Poleti naj se vrti v levo (v nasprotni smeri urinega kazalca). Tako ventilator potiska hladen zrak navzdol in dviguje topel zrak.
Obrnjena smer vrtenja je rezervirana za zimo, saj omogoča ravno obratno kroženje – topli zrak, ki se zbira pri stropu, potiska navzdol.
Združite klimatsko napravo in ventilator
Če kljub vsemu uporabljate klimatsko napravo, lahko z ventilatorjem pomagate pri enakomerni razporeditvi hladnega zraka. Tako lahko temperaturo na klimatski napravi nastavite nekoliko višje in še vedno ohranite prijetno svežino v prostoru.
Ventilator naj usmerja hladen zrak v tiste dele prostora, kjer se najbolj zadržujete. Tako ustvarite mikroklimo, ne da bi morali hladiti celotno stanovanje.
Triki za optimalno uporabo
- Zvečer: Odprite okna, izklopite klimatsko napravo in usmerite ventilator, da iz prostora vleče topel zrak.
- Zjutraj: Zaprite okna in zagrnite zavese, da preprečite segrevanje prostorov.
- Sredi dneva: Če je neizogibno, vklopite klimatsko napravo in hkrati uporabite ventilator, da hladen zrak hitreje in bolj učinkovito kroži.
- Noč: Če je zunaj hladneje kot notri, naj ventilator vleče svež zrak v spalnico, okna pa naj bodo odprta le na senčni strani.
Zakaj vse to vpliva na račun za elektriko
Ventilatorji porabijo bistveno manj energije kot klimatske naprave. Če pravilno kombinirate ventilator in pasivne ukrepe, kot so senčenje, zapiranje oken in navzkrižno zračenje, lahko poleti znatno znižate stroške hlajenja.
Hkrati zmanjšate obremenitev klimatske naprave, kar pomeni manj obrabe in daljšo življenjsko dobo naprave.
Ne spreglejte malih, a pomembnih podrobnosti
- Ventilator naj ne piha neposredno v vas, temveč mimo vas – tako bo učinek hlajenja večji.
- Vrtljivi ventilatorji so učinkovitejši v večjih prostorih, saj zračni tok enakomerno porazdelijo.
- Če imate možnost, ventilator čez dan prestavljajte glede na sončno lego prostorov.
Klimatska naprava ni večna rešitev
Z nekaj preprostimi triki lahko vroče dneve preživite brez nenehne uporabe klimatske naprave. Ključ je v razumevanju gibanja zraka in logiki delovanja ventilatorjev. Včasih ni potrebno več, kot premakniti ventilator v drugo okno.