Kako pravoslavni božič praznujejo v Rusiji, Srbiji in Grčiji

Pravoslavni verniki 7. januarja praznujejo pravoslavni božič. Poglejmo, kako ga praznujejo v treh največjih državah – v Rusiji, Srbiji in Grčiji.

Pravoslavni božič v Rusiji

V Rusiji je božič globoko zakoreninjen v tradiciji, čeprav je bil med sovjetsko oblastjo dolgo časa prepovedan. Po padcu Sovjetske zveze se je praznovanje božiča ponovno vrnilo v domove Rusov.

Božični post traja 40 dni in se konča na božični večer, 6. januarja, ko družina pripravi tradicionalno večerjo, imenovano Sochelnik. Na mizi so običajno kutja (sladica iz pšenice, medu in oreščkov), ribe, zelenjava in kompot iz suhega sadja.

Božični večer se pogosto začne s polnočno mašo v cerkvah, kjer se zberejo množice vernikov. Ena najbolj znanih maš poteka v katedrali Kristusa Odrešenika v Moskvi.

Na božični dan se družine zberejo, obdarujejo in preživljajo čas v krogu najbližjih. Pogosto se slišijo tradicionalne božične pesmi (koljadki), otroci pa obiskujejo sosednje hiše in voščijo srečen praznik.

Pravoslavni božič
Pravoslavni božič

Pravoslavni božič v Srbiji

V Srbiji je božič prav tako eden najbolj spoštovanih praznikov. Praznovanje se začne na badnji dan (6. januar), ko družina prinese badnjak – hrastovo vejo, ki simbolizira Jezusovo rojstvo in toplino doma.

Običaj je, da se za božično večerjo pripravi posna hrana, med katero ne sme manjkati česnica – posebna krušna pogača z vstavljenim kovancem. Tisti, ki najde kovanec, bo imel v novem letu največ sreče.

Božično jutro se začne z vzklikom: „Hristos se rodi!“, na kar se odgovori: „Vaistinu se rodi!“. Družine se nato odpravijo na božično mašo, nato pa se zberejo pri obilnem kosilu, kjer se pogosto postreže pečen odojek.

Srbi zelo cenijo skupnost in družino med prazniki, zato so obiski pri sorodnikih in prijateljih obvezni del tradicije.

Pravoslavni božič v Grčiji

Grčija, čeprav večinoma uporablja gregorijanski koledar, še vedno ohranja močno povezanost z božičnimi običaji. Pravoslavni Grki praznujejo božič 25. decembra, vendar je za mnoge vernike, ki sledijo stari tradiciji, 7. januar prav tako pomemben dan.

Božični post traja 40 dni in vključuje strogo vzdrževanje od mesnih in mlečnih izdelkov. Na božični večer družine pripravljajo tradicionalni Christopsomo – “Kristusov kruh”, ki je okrašen s simboli križa in pšenice.

Grške cerkve so med božičnimi prazniki polne, verniki pa prinašajo sveče kot simbol luči. Praznovanje božiča spremljajo tudi tradicionalne božične pesmi (kalanda), ki jih pojejo otroci med obiskovanjem hiš v soseski.

Poleg hrane, kot so jagnjetina na ražnju in različne sladice, na primer melomakarona (medeni piškoti), božič v Grčiji simbolizira toplina doma in močna povezanost z vero.

Pomen pravoslavnega božiča

Kljub razlikam med državami ima pravoslavni božič nekaj skupnih elementov, kot so pomen družine in skupnosti, vera in duhovnost skozi bogoslužja, obdarovanje in gostoljubje ter tradicionalne jedi in simbolni obredi.

Morda bi vas zanimalo tudi

Vse za moj dan
Pregled zasebnosti

Spletna stran uporablja piškotke, da vam lahko zagotovimo kar najboljšo uporabniško izkušnjo. Podatki o piškotkih so shranjeni v vašem brskalniku in omogočajo funkcije, kot so prepoznavanje ob ponovnem obisku naše spletne strani ter pomoč naši ekipi pri razumevanju, kateri deli spletne strani so vam najbolj zanimivi in uporabni.