Evropa je celina ponosa – kulturnega, zgodovinskega, arhitekturnega. Vendar obstajajo tudi kraji, ki domačinom niso v čast. Stran Atlasova.world je objavila satirični zemljevid, ki prikazuje, katera mesta v posameznih evropskih državah prebivalci najpogosteje omenjajo kot tista, zaradi katerih jim je nekoliko neprijetno. Gre za subjektivne vtise, pogosto podkrepljene s stereotipi, lokalnimi šalami ali dejanskimi problemi.
V Sloveniji je na zemljevidu označen Maribor, drugod pa najdemo celo vrsto mest, ki presenetijo – ali pa tudi ne. V nadaljevanju analiziramo vsako državo posebej.

Maribor – slovenski sinonim za zamujene priložnosti?
Drugo največje slovensko mesto pogosto trpi zaradi primerjav z Ljubljano. Čeprav je kulturno živahno in polno potenciala, ima Maribor dolgo zgodovino gospodarskih padcev in problematičnih projektov. Stigma industrijskega propada iz devetdesetih let se je očitno zapisala globoko v kolektivno zavest.
Bosna in Hercegovina: Gornja Maoča, kraj s preteklostjo in predsodki
Gornja Maoča leži v Bosni in Hercegovini je povezana z radikalnimi interpretacijami vere, kar so mediji pogosto senzacionalizirali. Hrvaški uporabniki so ga izpostavili kot mesto, s katerim ne želijo biti povezani.
Madžarska: Debrecen – stereotip podeželske provincialnosti
Debrecen ostaja v kontekstu svoje države. Drugo največje madžarsko mesto velja za precej konservativno okolje in je pogosto v senci Budimpešte.
Nemčija: Ludwigshafen
Ludwigshafen nosi sloves industrijske sivine. Nahaja se ob Renu in je dolgo služil kot primer mesta brez urbanistične duše.
Italija: Neapelj
Neapelj je mesto kontrastov. Kulturni biser, ki ga pogosto spremljajo zgodbe o kriminalu, neurejenosti in kaosu. Neapeljčani so nanj izjemno ponosni, a preostali Italijani so glede njegovega slovesa precej bolj kritični.
Španija: Madrid
Zanimivo je, da je glavno mesto tisto, ki ga Španci najpogosteje izpostavijo kot sramotno. Morda gre za politično razočaranje, prevelik centralizem ali preprosto urbano odtujenost.
Portugalska: Lizbona
Tudi v sosednji državi se glavno mesto ni izognilo kritikam. Turizem, gentrifikacija in izseljevanje domačinov so morda med glavnimi razlogi, da Lizbona ni več mesto, s katerim bi se vsi poistovetili.
Francija: Marseille
Marseille že dolgo velja za mesto z izzivi – kriminal, revščina in migrantske napetosti. Vendar je hkrati tudi eno najbolj avtentičnih in zanimivih francoskih mest, kar ga uvršča na seznam »ljubim-te sovražim-te«.
Grčija: Atene
Tudi Grki so izpostavili svoje glavno mesto. Atene pogosto nosijo breme gospodarske krize, onesnaženosti in urbanega kaosa.
Turčija: Konya
Konya velja za eno najbolj konservativnih mest v Turčiji. Čeprav pomembno z verskega vidika, številni Turki mesto vidijo kot utelešenje zaostalosti.
Ciper: Paceville
To priljubljeno zabaviščno območje velja za hedonistično in površinsko. Za mnoge Ciprčane simbolizira turistični kič, ne pa avtentične otoške kulture.
Romunija: Vaslui
Vaslui se pogosto omenja v kontekstu revščine in neizobraženosti. Gre za stereotip, ki ga Romuni z mešanimi občutki sprejemajo kot svoj.
Gruzija: Kutaisi
Ena od bivših prestolnic Gruzije ima močan regionalni značaj, a jo pogosto vidijo kot zaostalo v primerjavi s Tbilisijem.
Rusija: Dzeržinsk
Dzeržinsk je industrijsko mesto s temačno zgodovino kemične proizvodnje in onesnaženosti. Nekoč uvrščeno med najbolj toksična mesta na svetu.
Finska: Kouvola
Kouvola je znana po tem, da nima nobene prave identitete – nekakšna postaja brez duše. Fince očitno moti njena brezizraznost.
Estonija: Narva
Mesto ob ruski meji, v katerem živi večinsko rusko prebivalstvo, ima zapleteno identiteto. Mnogi Estonci ga doživljajo kot oddaljenega in tujega.
Poljska: Białystok
Mesto ob vzhodni meji ima sloves konservativnega in dolgočasnega kraja. Pogosto se pojavlja v šalah in memih.
Češka: Louny
Manjše mesto v senci Prage velja za simbol provincialnosti. Tudi tukaj gre za zmes predsodkov in humorja.
Slovaška: Bratislava
Glavno mesto pogosto trpi zaradi primerjav z Dunajem. Prebivalci drugih regij mu očitajo aroganco in zanemarjenost.
Belgija: Charleroi
Mesto z zloglasnim slovesom – industrijska zapuščenost, visoka brezposelnost in kriminal. Pogosto na seznamih najbolj depresivnih evropskih mest.
Nizozemska: Urk
Konzervativna ribiška skupnost s tradicijo, ki jo mlajše generacije ne odobravajo. Urk je pogosto omenjen v kontekstu lokalnega ekstremizma.
Velika Britanija: Slough
Mesto, ki ga je slavno popljuval Ricky Gervais v seriji »The Office«. Siva, industrijska podoba še vedno vpliva na njegov ugled.
Irska: Dundalk
Mesto na meji s Severno Irsko velja za nekoliko zanemarjeno in konfliktno območje. Šale o Dundalku so v irski kulturi stalnica.
Islandija: Egilsstaðir
Majhno mesto, pogosto spregledano in v očeh Islandcev brez posebne identitete. Zaradi odmaknjenosti ima sloves kraja, kamor ne gre nihče prostovoljno.
Norveška: Førde
Mesto, ki nima veliko sovražnikov, a tudi malo zagovornikov. Pogosto izpostavljeno kot sinonim za dolgočasje.
Danska: Aarhus
Drugo največje dansko mesto je pogosto v senci Københavna. Nekateri mu pripisujejo preveliko samozavest in kulturno manjvrednost.
Švedska: Malmö
Multikulturno mesto, ki ima težave s kriminalom, je pogosto tarča kritik. Kljub bogati zgodovini je njegov imidž v domači javnosti pogosto negativen.
Logika? Ne boste ne našli
Na seznamu mest, ki so sprožila največ nelagodja, ni vedno logike – pogosto gre za kombinacijo humorja, lokalnega cinizma in prenesenih predsodkov. Prav zato je ta zemljevid bolj ogledalo razpoloženja kot dejanskega sramu. A zdi se, da je vsako mesto, tudi tisto najmanj priljubljeno, del identitete države. In prav skozi to prizmo ga je morda vredno ponovno ovrednotiti.