Ob vznožju gričevja, med gozdom in sotesko, se skriva eden najbolj skrivnostnih, a priljubljenih kotičkov naravne termalne Slovenije – Klevevž. S svojo stalno toplo vodo, prostim vstopom in neposrednim stikom z naravo, je ta lokacija magnet za vse, ki iščejo pobeg iz vsakdana. In kar je morda najlepše – kopanje tu ni omejeno na poletje. Voda v naravnem bazenu ostaja prijetno topla tudi takrat, ko zrak okoli bazena zareže z ostrino prave zimske burje.
Termalni Klevevž s toplino tudi ko ozračje zaledeni
Naravne toplice Klevevž niso urejene z ograjami in blagajnami. So pravzaprav biser, ki ga že vrsto let negujejo domačini – in vsi obiskovalci, ki znajo spoštovati naravno okolje. Kraj, kjer narava in človek še vedno dihata v istem ritmu.

Termalna voda, ki nikoli ne zmrzne
Vrelec z izjemno stalno temperaturo
Na območju Klevevža iz zemeljskih globin bruha termalna voda s stalno temperaturo okoli 24,8 °C. Ta toplina ni rezultat nobene človeške intervencije, temveč naravni pojav, ki v Sloveniji nima veliko primerov. Vode ne ohladi niti zima – le hladno ozračje jo malce “zmehča”, a nikoli do točke, da bi se kopanje zdelo neprijetno.
Urejen naravni bazen
Domačini so to dragocenost obvarovali s preprostim posegom – postavili so ograditev okoli vrelca in tako ustvarili naravni bazen srednje velikosti. Ni betonskih robov, ni ogrevane garderobe, a je zato tu občutek stika z naravo še močnejši. Poleti se tu zberejo skupine kopalcev, pozimi pa je občutek skoraj mističen: iz vode se dviga para, vse naokrog pa je tišina.
Klevevž ni le za plavalce
Soteska reke Radulje
Le nekaj korakov stran od termalnega bazena se začne kratka, a izjemno slikovita soteska reke Radulje. Gre za gozdno oazo s potočki, tolmunčki in slapovi, ki jih je narava tisočletja oblikovala v mehko dolenjsko podlago. Sprehod po urejeni poti ob soteski ni zahteven, zato je primeren tudi za družine z otroki ali starejše pohodnike.
Popoln piknik ali mirna meditacija
Čeprav je kopanje v ospredju, mnogi obiskovalci Klevevž izberejo kot lokacijo za sproščen piknik, meditacijo ali fotografiranje. Gozd okoli lokacije ponuja dovolj sence, odprti prostor ob bazenu pa se pogosto spremeni v naravno dnevno sobo pod nebom.


Kako priti do Klevevža
Dostop iz Ljubljane in okolice
Za tiste, ki prihajajo iz osrednje Slovenije, je pot do Klevevža precej preprosta. Po avtocesti se peljete mimo Otočca in zavijete na izvoz Dobruška vas. Od tam sledite tablam za Dobruško vas, nato pa se peljete skozi Grmovlje, Škocjan, Zalog pri Škocjanu in Zbure. Tik zatem boste opazili označbe za Klevevške toplice.
Za še lažji dostop priporočamo vpis naslova Grajski park Klevevž – Grič pri Klevevžu 1, 8220 Šmarješke Toplice v navigacijsko napravo ali pametni telefon. Navigacija vas bo pripeljala skoraj do roba bazena.
Parkiranje in nasveti
Na lokaciji ni večjega parkirišča, zato obiskovalci vozila običajno pustijo ob gozdni cesti. Priporočljivo je, da avtomobil pustite na označenih mestih in nadaljujete peš. Poleti je obiskovalcev veliko, zato je jutranji obisk dobra izbira, pozimi pa boste morda edini na kraju.
Ni vstopnine – samo spoštovanje
Klevevž je ena redkih naravnih toplic v Sloveniji, kjer vstopnina ni potrebna. To pomeni, da skrb za red, čistočo in tišino ni v rokah nadzornikov, temveč v srcih obiskovalcev. Spoštovanje narave, tišina in odgovorno ravnanje z odpadki so osnovna pravila, ki jih velja upoštevati.
Čeprav ni uradnih opozorilnih tabel ali reševalcev iz vode, velja dodati, da je bazen naravnega izvora in dno ni povsem enakomerno. Previdnost je zato priporočljiva, zlasti pri otrocih in starejših.
Ko se zima sreča z vročim izvirom
Kopanje v Klevevžu pozimi ni le fizična izkušnja – je občutek, da si v drugem svetu. Medtem ko zrak pritiska pod ničlo, se potopiš v toplo vodo, obdano z meglico in tišino gozdne pokrajine. Vsak gib v vodi sproži oblak pare, vsak vdih nosi svežino, vsak trenutek deluje kot meditacija.
Če se kdaj vprašate, kako bi izgledal idealen zimski dan – brez množic, brez hotelov, brez ograj – je Klevevž vaš odgovor. Vredno je vzeti prost dan in se zapeljati na jugovzhod Slovenije.