V avgustu 2024 je bil odkrit asteroid 2024 PT5, majhen objekt, približno 11 metrov v premeru, ki bo med 29. septembrom in 25. novembrom 2024 postal Zemljina “mini luna”. Asteroid je opazil teleskop ATLAS v Južni Afriki, le dan preden se je približal Zemlji na razdalji 568.500 kilometrov, kar je približno 1,5-kratna razdalja med Zemljo in Luno.
Zemljina začasna “mini luna”
Kljub temu da asteroid večino časa kroži okoli Sonca, je njegova orbita takšna, da se počasi približuje sistemu Zemlja–Luna. V tem obdobju bo asteroid ujet v Zemljino gravitacijo, saj bo potoval relativno počasi s hitrostjo od 4,5 do 980 kilometrov na uro, kar mu bo omogočilo začasno kroženje okoli našega planeta.
2024 PT5: Asteroid, ki bo postal Zemljina začasna “mini luna”
Asteroidi, kot je 2024 PT5, se včasih ujamejo v Zemljino gravitacijo, vendar jih le redko za dalj časa opazimo kot “mini lune”. Asteroid bo tako za skoraj dva meseca postal naš majhen spremljevalec, preden bo znova pobegnil iz gravitacijskega polja in nadaljeval svojo pot okoli Sonca. V svoji najbližji točki bo asteroid oddaljen približno 1,5 milijona kilometrov od Zemlje, kar je zunaj Zemljine gravitacijske sfere vpliva.
Kdaj ga boste lahko videli?
Po obdobju ujetja bo asteroid znova prečkal Zemljino orbito 9. januarja 2025, vendar bo tokrat razdalja bistveno večja, približno 1,8 milijona kilometrov. Njegova hitrost bo takrat višja, okoli 1,03 kilometra na sekundo. Zadnjič se je 2024 PT5 tako blizu Zemlje nahajal februarja 2003, ko se je približal na razdaljo 8,6 milijona kilometrov.
Čeprav gre za relativno majhen asteroid, tovrstni dogodki ponujajo znanstvenikom edinstveno priložnost za opazovanje majhnih nebesnih teles, ki prihajajo v bližino Zemlje. Takšni asteroidi nam lahko pomagajo bolje razumeti dinamiko nebesnih teles v bližini našega planeta in nevarnosti, ki jih lahko predstavljajo za Zemljo v prihodnosti.