Jazbečarke so slovenska znamka obutve, ki se osredotoča na kakovostne, ročno izdelane čevlje z edinstvenim oblikovanjem. Duo Surprise je napisal himno čevljem ti. jazbečarkam, ki so zelo popularne med slovensko mladino. Besedilo pesmi v nadaljevanju.

Jazbeci
Himna za vse jazbečarje in jazbečarke z naslovom “Jazbeci”, ki jo izvaja Duo Suprajz, je zabavna pesem, ki poveličuje “jazbečarje”. Glasbo, besedilo in aranžma je prispeval Dado Bevc, miks pa je izveden v studiu Lugoton pod vodstvom Bojana Lugariča. Videoprodukcija je delo ekipe Kalkulator Videos. Pesem v svojem humorističnem slogu obravnava značilnosti jazbečarjev in jazbečark, pri čemer je pomemben poudarek na veseli in lahkotni melodiji, ki pritegne poslušalce k petju in plesu. Pesem prinaša duh sproščenosti in zabave, značilen za takšne narodne ali družabne popevke.
Jazbeci – himna (besedilo, tekst)
Vse se je začelo, ko sem se rodil,
takrat sem svoje prve jazbece dobil.
So že v šoli rekli, da sem pravi car
in klicali so me Pavle Jazbečar.
Sem nosil jih podnevi, zjutraj in zvečer,
v njih odšel sem k maši, po maši pa na pir.
Kadar jih obujem žena da mi mir,
saj mi pravi, da so grdi kot hudir.
Jazbeci, jazbeci, pomenijo mi vse,
ne zamenjam jih za nobene teniske.
Jazbeci, jazbeci, naš Pavli je res fajn,
z njimi voziš traktor, štirko al kombajn.
Jazbeci, jazbeci, naš Pavli je res fajn,
z njimi voziš traktor, štirko al kombajn.
Zdaj imam v omari pare že kar tri,
rjave, bele, črne za vse priložnosti.
Žena se kar križa in se spet jezi,
stokrat je že rekla: jaz al jazbeci.
Jazbeci, jazbeci, pomenijo mi vse,
ne zamenjam jih za nobene teniske.
Jazbeci, jazbeci, naš Pavli je res fajn,
z njimi voziš traktor, štirko al kombajn.
Jazbeci, jazbeci, naš Pavli je res fajn,
z njimi voziš traktor, štirko al kombajn,
z njimi voziš traktor, štirko al kombajn.
Družina Jazbec in čevljarska tradicija skozi generacije
Družina Jazbec je globoko vpletena v zgodovino čevljarstva v Sloveniji, saj se je s to obrtjo ukvarjala že pred drugo svetovno vojno. Njihova prva čevljarska delavnica je bila ustanovljena v Tržiču, ki je že takrat veljal za središče čevljarske tradicije. Predvojna delavnica je bila že precej napredna in dobro opremljena, z več zaposlenimi, kar je omogočilo učinkovito proizvodnjo obutve. Vendar so po drugi svetovni vojni nacionalizacijski postopki prekinili delovanje podjetja, saj so družinski čevljarji izgubili večino strojne opreme, materiala in delavcev.
Jazbečarke
Znamka je prepoznavna po minimalističnem dizajnu, naravnih materialih, predvsem usnju, in udobnem prileganju. Njihova posebnost je v tem, da združujejo tradicionalne tehnike izdelave čevljev s sodobnimi trendi, kar ustvarja brezčasne modele, ki so primerni tako za vsakodnevno nošenje kot za posebne priložnosti.
Čevljarsko znanje kljub vsemu preživi
Kljub izgubi sredstev in opreme pa znanje izdelovanja obutve v Tržiču ni izginilo. Mnogi domačini, tudi družina Jazbec, so nadaljevali s to obrtjo v manjših, domačih delavnicah, kjer so čevlje izdelovali ročno. V družini Jazbec so nekateri člani prevzeli izdelavo, medtem ko so drugi skrbeli za prodajo po tedanjem trgu Jugoslavije. Sčasoma so se v proizvodnji začeli uporabljati stroji, kar je omogočilo večjo zmogljivost in širjenje prodaje obutve po celotni Jugoslaviji. Ta prehod v bolj industrializirano proizvodnjo je bil ključnega pomena za rast in uspeh podjetja.
Inovacije po osamosvojitvi
Po osamosvojitvi Slovenije je Pavel Jazbec v podjetju vpeljal novo tehnologijo za izdelavo obutve z direktno brizgano poliuretansko podplatom. Tehnologija je prinesla lahkotnejše, udobnejše in bolj mehke čevlje, kar je postalo prepoznavni znak podjetja. Danes vsi izdelki podjetja Jazbec temeljijo na tej inovativni proizvodni metodi, kar jim omogoča, da še naprej ohranjajo tradicijo kakovostne obutve z modernimi tehnološkimi pristopi.