V zadnjih decembrskih dneh smo lahko na večernem nebu v Sloveniji videli ti. vlak satelitov Starlink. Kako deluje satelitski internet Starlink, ki ga je razvilo podjetje SpaceX pod vodstvom Elona Muska?

Kako deluje Starlink?
Starlink predstavlja pomemben tehnološki preskok v načinu zagotavljanja internetne povezave po vsem svetu. Ta inovativni sistem deluje preko obsežne konstelacije satelitov v nizki zemeljski orbiti (LEO), ki omogočajo hitro in zanesljivo internetno povezavo tudi v najbolj oddaljenih kotičkih našega planeta.
Tisoči majhnih satelitov na 550 kilometrih
Tehnologija Starlink temelji na mreži tisočih majhnih satelitov, ki krožijo okoli Zemlje na višini približno 550 kilometrov. Ta višina je bistveno nižja od tradicionalnih komunikacijskih satelitov, ki se običajno nahajajo v geostacionarni orbiti na višini približno 36.000 kilometrov. Nižja orbita omogoča bistveno manjše zakasnitve pri prenosu podatkov, kar se odraža v hitrejšem in bolj odzivnem internetu.
Vlakec točk čez nebo
Sateliti Starlink so resnično fascinanten prizor na nočnem nebu, še posebej v prvih dneh po izstrelitvi. Ko SpaceX izstreli novo serijo satelitov, jih lahko opazujemo kot svetlo “vlakec” točk, ki se premikajo čez nebo. Ta pojav je posebej opazen v prvih dneh po izstrelitvi, ko so sateliti še vedno v procesu razporejanja v svoje končne orbite. Svetloba, ki jo vidimo, je pravzaprav sončna svetloba, ki se odbija od njihovih solarnih panelov in površin. Ko sateliti dosežejo svoje končne orbite in se pravilno orientirajo, postanejo manj opazni s prostim očesom.
Kakšen je to satelit?
Delovanje sistema je kompleksno, a učinkovito zasnovano. Vsak satelit je opremljen s štirimi zmogljivimi faznimi antenami, ki omogočajo komunikacijo z zemeljskimi postajami in uporabniškimi terminali. Uporabniki potrebujejo posebno parabolično anteno, imenovano “Dishy McFlatface”, ki se samodejno usmerja in sledi satelitom nad horizontom. Ta antena je tehnološki dosežek sama po sebi, saj lahko sledi več satelitom hkrati in preklaplja med njimi v delčku sekunde, kar zagotavlja neprekinjeno povezavo.
Posebnost Starlink sistema je tudi v tem, da sateliti med seboj komunicirajo preko laserskih povezav. Ta tehnologija omogoča hitrejši prenos podatkov kot tradicionalni radijski signali in zmanjšuje potrebo po zemeljskih postajah. Laserska komunikacija med sateliti pomeni, da lahko podatki potujejo po “vesoljski avtocesti” preden dosežejo končno destinacijo na Zemlji.
Na slovenskem nebu ste jih lahko enega takšnih Starlink vlakov videli v četrtek, 26. decembra, med 18:31 in 18:33 na jugozahodnem delu neba.
Vesoljske smeti
Starlink aktivno naslavlja tudi okoljske pomisleke in problem vesoljskih odpadkov. Sateliti so zasnovani tako, da ob koncu svoje življenjske dobe (približno 5-7 let) kontrolirano vstopijo v Zemljino atmosfero, kjer popolnoma zgorijo. Poleg tega so opremljeni s posebnimi propulzorji, ki jim omogočajo izogibanje trkom z drugimi objekti v vesolju.
Več kot 40.000 jih bo v vesolju
V prihodnosti naj bi konstelacija Starlink obsegala več kot 40.000 satelitov, kar bo omogočalo še boljšo pokritost in višje hitrosti prenosa podatkov. Ta ambiciozen projekt že spreminja način, kako razmišljamo o internetni povezljivosti, in odpira nove možnosti za oddaljene regije, kjer tradicionalna internetna infrastruktura ni na voljo ali je predraga za vzpostavitev.