Rožmarin je med najbolj hvaležnimi zelišči na vrtu. S svojo aromatično smolo, trpežnimi iglastimi listi in že skoraj lesenim videzom deluje mogočen tudi v najmanjši cvetlični posodi. Pogosto ga povezujemo s sredozemskimi vrtovi, suhim podnebjem in vonjem po poletju. Vendar kljub vsej tej prilagodljivosti rožmarin ni nezahteven pri oskrbi. Ena izmed najpogostejših napak pri gojenju je nepravilno zalivanje. Preveč vode in rastlina ne bo preživela. Premalo vode in ne bo rasla.
Zalivanje rožmarina se zdi enostavno, a v resnici gre za zelišče, ki ne oprošča napak. Posebej če ga gojimo v loncih, kjer so pogoji še bolj ekstremni kot v zemlji. Pravilno zalivanje pomeni razliko med bujnim grmom, ki ga lahko obrezujemo za kuho in čaj, ali pa rastlino, ki v nekaj dneh oveni in odmre. Zakaj voda rožmarinu lahko bolj škodi kot koristi in kako ga zalivati tako, da bo uspeval vso sezono?

Zakaj rožmarin ne mara preveč vode
Prekomerna vlaga povzroča gnitje korenin
Rožmarin izvira iz obalnih področaj s kamnito in dobro odcedno zemljo. Tam voda hitro odteče in se v zemlji ne zadržuje. To pomeni, da korenine rožmarina niso prilagojene na stalno vlago. Če jih zalivamo prepogosto ali če voda zastaja, se razvijejo glivice in bakterije, ki povzročajo gnitje korenin. Rastlina prične veneti, listi rjavijo na konicah in českoma se posuši v celoti.
Rožmarin ne pokaže hitro, da mu manjka vode
Zaradi svoje strukture iglastih listov rožmarin ne oveni tako kot na primer bazilika ali peteršilj. Listi ostanejo črni in trdi tudi če rastlina trpi zaradi pomanjkanja vode ali gnitja korenin. To pomeni, da vrtičkar pogosto prepozno opazi, da nekaj ni v redu. Največja napaka ki jo lahko naredimo je da zalijemo rožmarin preventivno namesto da preverimo zemljo.
Kako preveriti ali rožmarin potrebuje zalivanje
Prst mora biti popolnoma suha
Najboljši indikator za zalivanje je sama zemlja. Potisnite prst 3 do 5 cm globoko v substrat. Če je še vlažna, ne zalivajte. Počakajte dan ali dva in preverite ponovno. Rožmarin bolje prenese sušo kot odvečno vlago.
Lonček naj bo lahek
Drug preprost trik je tehtanje lonca. Ko je zemlja suha, je lonec občutno lažji kot po zalivanju. Če imate rožmarin na balkonu ali okenski polici, ga dvignite vsak dan. S tem boste hitro ugotovili razlike in bolje ocenili kdaj zaliti.
Kako pogosto naj zalivamo rožmarin
Enkrat na teden v povprečju
V povprečju zadostuje zalivanje enkrat na teden. Vendar se ta frekvenca močno spremeni glede na podnebje, lego in velikost posode. V sušnih obdobjih lahko potrebuje vodo na vsakih pet dni, v deževnih tednih pa morda le enkrat na dva tedna. Ključno je opazovanje zemlje in rastline.
Ne zalivajte po urniku ampak po občutku
Raje kot da si nastavite opomnik vsak četrtek, si vsak dan vzemite nekaj sekund in preverite zemljo. To vas bo obvarovalo pred rutinskim zalivanjem, ki je pogosto pogubno.
Notranji rožmarin ima druge potrebe
Pozimi ga ne zalivajte preveč
Rožmarin v notranjih prostorih pozimi pogosto trpi zaradi suhega zraka in pomanjkanja svetlobe. Če pri tem še zalivamo kot poleti, se hitro razvijejo glivične bolezni. Pozimi ga zalivajte redko, raje ga postavite v svetel in hladen prostor.
Rjavi robovi niso nujno znak pomanjkanja vode
Pogosto se pozimi pojavijo suhi, rjavi robovi na listih. To ni nujno posledica suše, ampak suhega zraka v ogrevanih prostorih. Pomagate si lahko s povečano zračno vlago ali občasnim pršenjem.
Izberite pravi substrat in lonec
Drenaža je ključna
Rožmarin potrebuje odlično odvajanje vode. V lonec vedno postavite plast kamenčkov ali glinoporja. Uporabite substrat za sredozemske rastline ali si zmešajte svojega: tretjina peska, tretjina humusa in tretjina zemlje. Tako bo voda hitro odtekla in se ne bo zadržala ob koreninah.
Glinen lonci so boljši kot plastični
Glineni lonci dihajo in omogočajo izhlapevanje odvečne vlage. To pomeni da je tveganje za gnitje manjše kot pri plastičnih loncih, kjer voda ostaja dlje.
Znaki, da ste rožmarin zalili (malenkost) preveč
Zemlja ima neprijeten vonj
Če se vam zdi da zemlja diši po plesni ali kislem kompostu, je to jasen znak, da se nekaj dogaja pod površjem. Takšno zemljo pustite, da se dobro posuši, v hujših primerih pa rastlino presadite.
Listi rjavijo ali odpadajo
Rjavi konici, izpadanje listov in zakrnelost so znaki, da korenine ne delujejo več pravilno. Če ob tem zemlja ostaja mokra, gre najverjetneje za gnitje.
Preventiva je boljša kot zdravljenje
Rastline z gnilimi koreninami pogosto ni mogoče rešiti
Ko rožmarin enkrat razvije resne simptome gnilobe, je težko poskrbeti za ozdravitev. Včasih pomaga presaditev in obrez korenin, vendar je pogosto prepozno. Najboljša zaščita je premišljeno zalivanje.
Enostavno pravilo
Zalijte rožmarin šele ko je zemlja popolnoma suha in lonec lahek. Nikoli prej.