Spatifilum je tista priljubljena sobna rastlina, ki čisti zrak in prinaša srečo

Poznate elegantno sobno rastlino z velikimi, sijočimi temno zelenimi listi in značilnim belim cvetom, ki spominja na jadro? To je spatifilum (latinsko ime: Spathiphyllum), ki mu zaradi njegovega videza pravijo tudi “bela jadra” ali “mirovna lilija”. Čudovita tropska lepotica navdušuje s svojim videzom in s sposobnostjo čiščenja zraka v prostoru.

Od kod prihaja ta zelena lepotica?

Spatifilum izvira iz tropskih predelov Južne Amerike in jugovzhodne Azije, kjer v naravi raste v senčnih predelih deževnega gozda. Prav njegovo naravno okolje nam daje pomembne namige, kako ga uspešno gojiti v naših domovih. V Sloveniji je postala ena najbolj priljubljenih sobnih rastlin, saj je roža nezahtevna za vzdrževanje in se dobro počuti v naših stanovanjih.

Idealni pogoji za rast

Če želite, da bo vaš spatifilum uspeval in vas razveselil s svojimi značilnimi belimi cvetovi, mu morate zagotoviti primerne pogoje. Najbolj mu ustrezajo temperature med 18 in 25 stopinj Celzija, kar je običajna sobna temperatura. Pozimi lahko prenese tudi nekoliko nižje temperature, vendar ne pod 15 stopinj Celzija.

Svetloba je ključnega pomena – spatifilum najbolje uspeva v svetlem prostoru brez neposrednega sonca. Idealno mesto zanj je nekaj metrov stran od okna, kjer bo deležen posredne svetlobe. Preveč neposrednega sonca lahko povzroči ožige na listih, premalo svetlobe pa bo upočasnilo rast in preprečilo cvetenje.

Zalivanje in vlaga – ključ do uspeha

Ena najpogostejših napak pri gojenju spatifiluma je nepravilno zalivanje. Ta tropska lepotica ima rada enakomerno vlažno zemljo, vendar ne prenese zastajanja vode. Najbolje je, da zemljo zalivamo, ko se zgornja plast nekoliko osuši. Poleti bo to morda pomenilo zalivanje dvakrat tedensko, pozimi pa precej redkeje.

Spatifilum obožuje visoko zračno vlago, zato mu zelo ustreza pršenje listov z mehko vodo. To lahko počnemo dvakrat tedensko, posebej v zimskih mesecih, ko zaradi ogrevanja postane zrak v prostorih zelo suh. Rastlina nam bo hvaležno vrnila z zdravimi, sijočimi listi.

Skrivnost čudovitih belih cvetov

Cvetovi spatifiluma so pravzaprav posebne bele listne tvorbe, imenovane spathe, ki obdajajo pravo socvetje. Te bele “jadre” se običajno pojavijo spomladi in lahko trajajo več tednov ali celo mesecev. Za bogato cvetenje potrebuje rastlina dovolj svetlobe in primerno količino hranil.

Če vaš spatifilum ne cveti, je najpogostejši razlog premalo svetlobe ali neustrezno gnojenje. V rastni sezoni (od pomladi do jeseni) ga gnojimo enkrat mesečno s tekočim gnojilom za cvetoče sobne rastline.

Spatifilum je čistilec zraka in prinašalec sreče

NASA je v svojih raziskavah uvrstila spatifilum med najbolj učinkovite rastline za čiščenje zraka v zaprtih prostorih. Dokazano odstranjuje škodljive snovi, kot so benzen, formaldehid in ogljikov monoksid. Zaradi te lastnosti je idealna rastlina za pisarne in domove.

V mnogih kulturah velja spatifilum za prinašalca sreče in harmonije. Kitajska feng shui tradicija ga priporoča za izboljšanje energije v prostoru in spodbujanje pozitivnih odnosov.

Najpogostejše težave in njihovo reševanje

Če opazite, da se listi vašega spatifiluma povešajo, je to običajno znak pomanjkanja vode. Po obilnem zalivanju se bo rastlina hitro opomogla. Rjavenje konic listov lahko kaže na presuho okolje ali preveč mineralov v vodi za zalivanje. V tem primeru uporabljajte postano vodo ali deževnico. Porumeneli listi so pogosto znak preveč močne svetlobe ali prekomerno mokre zemlje. Če se pojavijo majhne rjave pike na listih, je lahko vzrok premajhna zračna vlaga.

Morda bi vas zanimalo tudi