Razlogi za razpad ljubezenskih zvez

Ljubezenske zveze niso vedno enostavne in razpad lahko nastopi iz različnih razlogov. Psiholog Jeffrey Bernstein, terapevt za pare, je na podlagi lastnih izkušenj, dela s strankami in raziskav ugotovil, da so štirje najpogostejši razlogi, zakaj se pari razidejo. Bernstein je za portal Psychology Today razkril te razloge in podal nasvete, kako jih preprečiti.

Žalosten par
Žalosten par

Težavne misli in prekinitev komunikacije

Strupene misli, kot je “s tabo se ne da komunicirati”, lahko resno ogrozijo odnos, pravi psiholog. Takšne misli pogosto izhajajo iz frustracije in občutka nemoči, še posebej, če parom ne uspe izraziti svojih potreb na način, ki ga druga stran razume. Ko komunikacija zamre, se pojavi prostor za zamere in nerazumevanje. Psiholog John Gottman je ugotovil, da pari, ki uporabljajo kritiko, obrambno držo, prezir in zavračanje, pogosteje doživljajo razhode. Takšno vedenje običajno izvira iz negativnih misli, ki partnerja vidijo kot nasprotnika namesto kot del ekipe.

Bernstein svetuje, da negativne misli zamenjate s konstruktivnimi, kot je: “Del mene je frustriran, vendar želim razumeti, zakaj je partner tako reagiral.” Priznavanje različnih perspektiv zmanjša občutek krivde in spodbuja sodelovanje.

Nerazrešeni konflikti in nakopičene zamere

Vsak par se občasno sooča z nesoglasji, toda nesposobnost učinkovitega reševanja konfliktov lahko vodi v razhod. Če partnerji težave ignorirajo ali se izogibajo soočenju, se te kopičijo in ustvarjajo čustveno oviro. Raziskava, objavljena v The Journal of Marriage and Family, kaže, da so pari, ki se izogibajo reševanju konfliktov, bolj nezadovoljni. Ni pomembno število konfliktov, ampak način, kako jih rešujemo.

Bernstein svetuje, da si pari vsak teden vzamejo čas za miren pogovor o nerešenih težavah. “Dogovorite se, da se osredotočite na rešitve in ne na ponavljanje starih nesporazumov,” priporoča.

Čustvena ali fizična oddaljenost

Ko začne upadati čustvena ali fizična bližina, je to lahko znak globljih težav v zvezi. Čustvena oddaljenost pogosto nastopi, ko se partnerja počutita zanemarjena ali premalo cenjena. Fizična bližina pa lahko upade zaradi stresa, nerešenih konfliktov ali zdravstvenih težav.

Težave z intimnostjo se običajno ne pojavijo nenadoma; pogosto gre za proces, v katerem partnerja začneta živeti vzporedna življenja. Psiholog priporoča, da pari dajejo prednost dejavnostim, ki jih povezujejo – naj bo to tedenski sprehod ali skupno kuhanje večerje. Majhni izrazi nežnosti, kot sta držanje za roke ali komplimenti, lahko pomagajo pri obnavljanju bližine.

Različni življenjski cilji ali vrednote

Pari pogosto spregledajo usklajevanje življenjskih ciljev in vrednot na začetku zveze. Sčasoma lahko razlike v prioritetah ustvarijo napetost, predvsem pri odločitvah glede financ, kariere ali družinskih načrtov. Takšna zveza lahko postane naporna in partnerja se lahko počutita, kot da njune želje niso pomembne.

Bernstein svetuje, da zgodaj v zvezi vodite odprte pogovore o prihodnjih ciljih in vrednotah ter jih redno obnavljate. “Življenjske okoliščine in prioritete se spreminjajo. Poiščite skupno podlago in dogovorite se o kompromisih,” priporoča psiholog.