1. oktober je mednarodni dan starejših, ko po vsem svetu obeležujemo prispevek starejših oseb k družbi ter opozarjamo na njihove pravice in izzive, s katerimi se soočajo. Namen tega dne je spodbujanje spoštovanja, vključenosti in enakopravnosti starejših v vseh vidikih družbenega življenja. V Sloveniji ta dan odpira razprave o pomembnih temah, kot sta zakon o dolgotrajni oskrbi in pokojninska reforma.

Mednarodni dan starejših
mednarodni dan starejših

Pomen mednarodnega dneva starejših

Glavni cilj Mednarodnega dneva starejših je ozaveščanje o vprašanju staranja ter izboljšanje kakovosti življenja starejših oseb. Ljudje živijo dlje, zato je vse bolj pomembno zagotoviti dostop do zdravstvenih storitev, dostojnih pokojnin in socialnih storitev. V Sloveniji se to odraža v aktualnih razpravah o zakonu o dolgotrajni oskrbi in predlogu pokojninske reforme, ki imata ključno vlogo pri zagotavljanju boljše skrbi za starejše.

Kritike zakonodaje in zahteve za izboljšave

Sindikat upokojencev Slovenije ter Zveza društev upokojencev Slovenije izražata skrb glede prepočasne uresničitve zakona o dolgotrajni oskrbi. Ta zakon naj bi omogočal boljšo dostopnost storitev za starejše, ki potrebujejo pomoč pri vsakodnevnih opravilih. Kljub sprejetju zakona mnogi menijo, da implementacija ne poteka dovolj hitro, kar pušča številne starejše brez potrebne pomoči.

Pokojninska reforma pa je deležna kritik, zlasti zaradi formule za usklajevanje pokojnin, ki ne odraža dejanskih potreb upokojencev. Organizacija Srebrna nit opozarja tudi na številne pomanjkljivosti v zdravstvenem sistemu, ki otežujejo dostop do kakovostne zdravstvene oskrbe za starejše.

Razbijanje stereotipov o starejših

Na mednarodni dan starejših pa ne govorimo zgolj o zakonodaji, temveč tudi o pomenu vključevanja starejših v družbo. Predsednica Državnega zbora Urška Klakočar Zupančič je v svoji poslanici poudarila, kako pomembno je razbijati stereotipe o starejših, saj ti pogosto ustvarjajo napačne predstave o njihovih zmožnostih in vlogi v družbi. Vključujoča družba, ki ceni vse svoje člane, ne glede na starost, je temelj za boljše medgeneracijsko sodelovanje in razumevanje.

Starejši kot temelj družbene prihodnosti

Minister za solidarno prihodnost, Simon Maljevac, se je na ta dan zavzel za to, da bi v Sloveniji ustvarili skupnost, ki ceni prispevek starejših in jim nudi pogoje za dostojno življenje. Starejši so pogosto temelj družinskih in lokalnih skupnosti, z bogatimi izkušnjami in znanjem, ki lahko pomembno prispevajo k družbeni rasti.

Oznake: