France Prešeren je eden najpomembnejših slovenskih pesnikov, ki ga pogosto označujemo za utemeljitelja moderne slovenske književnosti. Njegova dela so ključna za razvoj slovenskega jezika, literarne tradicije in narodne identitete.
Rojen je bil 3. decembra 1800 v vasi Vrba na Gorenjskem. Odraščal je v kmečki družini, vendar so starši hitro prepoznali njegov izjemni talent. Po zaključeni osnovni šoli v Ribnici in gimnaziji v Ljubljani je nadaljeval študij prava na Dunaju, kjer je prišel v stik z evropskimi literarnimi tokovi, zlasti z romantiko.

Prešernovo literarno ustvarjanje
France Prešeren je v slovensko poezijo vnesel motive ljubezni, svobode in domoljubja. Med njegovimi najznamenitejšimi deli je zagotovo pesniška zbirka Poezije (1846), ki vsebuje nekatera njegova najpomembnejša dela, vključno z Sonetnim vencem, Krstom pri Savici in Zdravljico.
Sonetni venec
Gre za ciklus 15 sonetov, ki so napisani v zahtevni obliki tako imenovanega venčanega soneta. To pomeni, da je zadnja vrstica vsakega soneta prva vrstica naslednjega, zadnja vrstica zadnjega soneta pa je enaka prvi vrstici prvega. Pesniški cikel je posvečen njegovi veliki, a nikoli uresničeni ljubezni – Primiži Trubarjevi.
Krst pri Savici
Gre za epsko pesnitev, ki pripoveduje zgodbo o boju med staro vero in krščanstvom. Glavni junak, poganski vojvoda Črtomir, se pod vplivom ljubezni in zgodovinskih okoliščin spreobrne v krščanstvo. Pesnitev je simbol slovenstva in narodne preobrazbe.
Zdravljica
Ta pesem je danes najbolj znana, saj je njena sedma kitica postala slovenska himna. V njej Prešeren opeva bratstvo med narodi, svobodo in mir. Zdravljica je bila napisana leta 1844, vendar je zaradi cenzure lahko izšla šele nekaj let kasneje.
Prešernovo osebno življenje
Prešernovo življenje je bilo polno preizkušenj. Kljub njegovemu talentu in izjemni ustvarjalnosti ni bil v svojem času priznan, prav tako pa je imel težave s pridobitvijo stabilne zaposlitve kot odvetnik. Bil je nesrečno zaljubljen v Primižo Trubarjevo, ki mu ni vrnila ljubezni, kar se odraža tudi v njegovi poeziji.
Njegovo življenje je zaznamovalo tudi prijateljstvo z Matijem Čopom, ki je bil eden redkih, ki je prepoznal njegov literarni talent. Po Čopovi tragični smrti leta 1835 je bil Prešeren še bolj osamljen in depresiven.
Smrt in zapuščina
France Prešeren je umrl 8. februarja 1849 v Kranju. Njegova smrt ni bila deležna velike pozornosti, vendar je skozi leta njegovo delo postajalo vse bolj cenjeno. Danes Slovenci 8. februarja praznujemo Prešernov dan, slovenski kulturni praznik, ki je posvečen prav njemu in njegovi neprecenljivi vlogi v slovenski kulturi.
Njegov vpliv se odraža v mnogih vidikih slovenske kulture. Njegov lik in delo sta upodobljena na slovenskem evrskem kovancu za dva evra, njegovo ime nosijo mnoge ulice, institucije in nagrade, med njimi najvišje slovensko priznanje na področju umetnosti – Prešernova nagrada.
Največji slovenski pesnik
France Prešeren je nesporno eden največjih slovenskih pesnikov, ki je s svojo poezijo oblikoval slovensko narodno zavest. Njegova dela so še danes del obveznega šolskega kurikuluma in ostajajo navdih mnogim generacijam. Njegova vizija svobode, enakosti in bratstva je večna, njegovo ime pa simbol slovenske kulture in identitete.