Po dolgotrajnem iskanju resnice se zdi, da je skrivnostni ustvarjalec Bitcoina končno razkrit. Čeprav se je dolga leta ugibalo, kdo se skriva za psevdonimom Satoshi Nakamoto, naj bi se zdaj izkazalo, da je to bil Len Sassaman.
Kot samouk in navdušen tehnolog, ki je že v mladosti gravitirala proti kriptografiji in razvoju protokolov, je Len Sassaman že zgodaj pokazal izjemne sposobnosti. Pri 18 letih je že deloval v delovni skupini za internetno inženirstvo (IETF), kjer je bil odgovoren za protokol TCP/IP, ki predstavlja osnovo interneta in kasneje tudi Bitcoin omrežja.

V 1999 se je Sassaman preselil v Kalifornijo, kjer je skupaj s Bramom Cohenom, ustvarjalcem BitTorrenta, postal član gibanja Cypherpunks. Tam je našel mentorja v Davidu Chaumu, izumitelju blockchain tehnologije. Zdi se, da so bili vsi znaki že zgodaj prisotni – Sassaman je bil na pravi poti, da postane ustvarjalec Bitcoina.
Pri 22 letih je že predstavljal svoje delo na konferencah in ustanovil podjetje za kriptografske ključe skupaj s slavnim aktivistom odprtokodnih rešitev Bruceom Perensom. Čeprav je startup propadel zaradi poka internetnega balona, je Sassaman nadaljeval svojo kariero in se pridružil podjetju Network Associates, kjer je pomagal razvijati PGP šifriranje, tehnologijo, ki je osnova za Bitcoin.
Tam je tesno sodeloval z Halom Finneyjem, enim najpomembnejših zgodnjih sodelavcev pri razvoju Bitcoina. Finney je bil prvi, ki je prejel Bitcoin, in eden prvih, ki je prispeval k njegovi kodi. Čeprav je Finney večkrat zanikal, da je Satoshi, ostaja dejstvo, da sta si z Lenom delila izjemno redko veščino – oba sta razvijala tehnologijo remailerjev, predhodnico Bitcoina, ki je omogočala pošiljanje informacij anonimno prek decentraliziranega omrežja.
Remailerji so bili zelo podobni arhitekturi Bitcoina – popolnoma P2P in decentralizirani, kar je Sassamanu dalo ključno prednost pri razumevanju tehnologije, potrebne za ustvarjanje kriptovalut.
Med razvojem Bitcoina je Len Sassaman živel v Belgiji. To dejstvo je pomembno, saj so številni namigi nakazovali, da je bil Satoshi morda iz Evrope. Prvi blok Bitcoina, t.i. Genesis Block, je vključeval naslov iz tiskanega časopisa The Times, ki je bil izdan v Veliki Britaniji in Evropi. Len, kljub temu da je bil Američan, je pogosto uporabljal britansko angleščino – tako kot Satoshi.
Še bolj presenetljivo je, da se časovne oznake Satoshijevih objav in posodobitev kode ujemajo z Lenovimi obdobji aktivnosti na Twitterju.
Satoshijev umik s spleta je sovpadal z obdobjem Lenove smrti. Len Sassaman je namreč leta 2011, pri komaj 31 letih, storil samomor. V čast njegovemu življenju in delu so v Bitcoin blockchain zapisali sporočilo, v katerem ga opisujejo kot “prijatelja, dobrosrčnega človeka in premetenega spletkarja.”
Če je resnično Len Sassaman tisti, ki se skriva za Satoshijem Nakamotom, je zgodba o Bitcoinu dobila še bolj osebno in tragično noto.