V zadnjih letih je med mladimi Slovenci močno narasla priljubljenost potovanja s predelanimi kombiji in avtodomi. Trend, znan tudi kot “vanlife” ali življenje v kombiju, združuje svobodo raziskovanja, minimalističen življenjski slog in močno povezanost z naravo. Mladi popotniki s svojimi dom-na-kolesih odkrivajo tako evropske kotičke kot tudi bolj oddaljene destinacije.

Zakaj se mladi odločajo za življenje v kombiju?
Glavni razlog za porast tega trenda je predvsem želja po svobodi in neodvisnosti. Klasično turistično potovanje s hotelskimi rezervacijami in vnaprej določenimi prenočišči zamenjuje spontano raziskovanje, kjer je edina omejitev količina goriva v rezervoarju. Pomemben dejavnik je tudi finančni vidik – čeprav začetna investicija v nakup in predelavo kombija ni zanemarljiva, so dolgoročni stroški potovanja bistveno nižji kot pri klasičnem turizmu.
“Ko enkrat investiraš v predelavo kombija, so tvoji glavni stroški le še gorivo, hrana in občasno vzdrževanje. Ni stroškov nastanitve, lahko kuhaš sam, in kar je najpomembneje – sam določaš tempo potovanja,” pojasnjujejo slovenski popotniki.
Pridruži se nam:
Trend, ki ga je pospešila pandemija
Čeprav je ti. vanlife trend prisoten že več let, je pandemija COVID-19 dodatno spodbudila mlade k razmišljanju o alternativnih načinih potovanja in življenja. Samoizolacija v kombiju je postala privlačna alternativa klasičnemu turizmu, saj omogoča popoln nadzor nad svojim okoljem in stiki z drugimi ljudmi.
Izzivi življenja na kolesih
Kljub romantični predstavi o svobodnem življenju na cesti se popotniki srečujejo tudi s številnimi izzivi. Med najpogostejšimi so iskanje primernih lokacij za parkiranje in prenočevanje, organizacija sanitarnih potreb in higiene, vzdrževanje vozila in reševanje mehanskih težav, zagotavljanje stabilne internetne povezave za delo na daljavo ter prilagajanje vremenu in letnim časom.
Digitalni nomadi na kolesih
Veliko mladih Slovencev kombinira življenje v kombiju z delom na daljavo. Sodobna tehnologija in porast možnosti za oddaljeno delo sta omogočila, da lahko svoj poklic opravljajo kjer koli. To je posebej privlačno za programerje, oblikovalce, pisatelje in druge ustvarjalce, ki potrebujejo le računalnik in internetno povezavo.
Trajnostni vidik potovanja s kombijem
Čeprav se morda na prvi pogled ne zdi tako, ima potovanje s kombijem lahko pomemben trajnostni vidik. Popotniki pogosto uporabljajo sončne panele za električno energijo, pazljivo ravnajo z vodo in minimizirajo svoj odpadek. Mnogi svoje izkušnje delijo na družbenih omrežjih in tako širijo zavest o odgovornem odnosu do okolja.
Slovenci v “vanlife” svetu
PolarBear Adventure
Sandra Boštjančič
Noemi Zonta
Noemi Zonta je 29-letna Koprčanka, ki je pred štirimi leti sprejela veliko življenjsko odločitev – pustila je službo in se odpravila svojim sanjam naproti. “Srečnica, ki je združila hobije in delo, je svoj raj na Zemlji našla na otoku Lanzarote, kamor se redno vrača,” so o njej pisali pred leti.
Potujoči brlog
Potujoči brlog so Nastja, Rok in psička Šnofka in že od leta 2020 živijo v avtodomu in raziskujejo svet. “Čeprav sva imela potovanje v mislih kar nekaj let, smo med koronskimi časi, v enem dopoldnevu spakirali vse potrebno, ter se podali novim dogodivščinam naproti,” sta zapisali na Youtube kanalu.
Nik Vuga
Nik in Danaja sta kupila Peugeot Boxer kombi, predelala sta ga v bivalno vozilo in trenutno sta na Jadranu.
Predelava kombija – projekt sam po sebi
Proces predelave kombija v mobilni dom je postal pravi fenomen. Mladi Slovenci pogosto sami predelujejo svoje kombije, pri čemer si pomagajo z bogatimi spletnimi viri in izkušnjami drugih popotnikov. Ta proces zahteva veliko znanja, od mizarskih del do električne napeljave in izolacije.
Skupnost na kolesih
Eden najprivlačnejših vidikov “vanlife” življenja je močna skupnost, ki se je razvila okoli tega načina potovanja. Slovenski popotniki se povezujejo preko družbenih omrežij, si izmenjujejo nasvete in izkušnje ter se srečujejo na poti. Nastajajo tudi različna srečanja in festivali, kjer se zbirajo ljubitelji tovrstnega načina življenja.
Prihodnost
Glede na trenutne trende lahko pričakujemo, da bo število mladih Slovencev, ki se odločajo za raziskovanje sveta v kombi avtodomih, še naprej raslo. K temu prispevajo tudi vedno boljše možnosti za delo na daljavo, rastoča skupnost in vse več informacij ter podpore za začetnike.

Vanlife trend – življenje v kombi avtodomih
“Vanlife” trend med mladimi Slovenci je način potovanja, hkrati pa predstavlja širše gibanje, ki združuje željo po svobodi, minimalističnem življenju in povezanosti z naravo. Kljub izzivom, s katerimi se srečujejo popotniki, ta način življenja omogoča edinstvene izkušnje in perspektive, ki jih klasično potovanje težko ponudi.
Spremljate jih lahko prek družbenih medijev
Pomemben vidik “vanlife” skupnosti je tudi močna povezanost z družbenimi mediji in spletnimi platformami. Popotniki preko družbenih omrežij delijo svoje izkušnje in navdihujejo druge ter gradijo podporno mrežo. Ta digitalni aspekt skupnosti omogoča, da se znanje in izkušnje hitro širijo, hkrati pa ustvarja občutek povezanosti med popotniki, ki so fizično lahko zelo oddaljeni drug od drugega.
Življenje v kombi avtodomih
Finačni vidik takšnega načina življenja
Finančni vidik življenja v kombiju je prav tako vreden omembe. Dolgoročno ta življenjski slog omogoča večjo finančno svobodo. Mnogi popotniki poročajo, da so njihovi mesečni stroški bistveno nižji kot pri tradicionalnem načinu življenja, predvsem zaradi odsotnosti najemnine in manjše porabe za vsakdanje potrebščine.
Manjša poraba virov, manjši okoljski odtis
Ekološka zavest je še en pomemben element te potujoče skupnosti. Življenje v majhnem prostoru naravno vodi v bolj premišljeno porabo virov in manjši okoljski odtis. Popotniki se pogosto odločajo za okolju prijazne rešitve, kot so sončni paneli, kompostna stranišča in sistemi za recikliranje vode. To dokazuje, da lahko tudi mobilno življenje prispeva k trajnostnemu razvoju.