Kjer pozimi zmagujejo Slovenci, Finci poleti plavajo. Olimpijski bazen pod skakalnico v Lahtiju

Lahti je te dni na ustih slovenskih športnih navdušencev. Anže Lanišek, Lovro Kos in Nika Prevc so poskrbeli za vikend, ki se ga bomo še dolgo spominjali. Lanišek je zmagal na sobotni posamični tekmi in nato v nedeljo skupaj s Kosom še na ekipni preizkušnji parov. Nika Prevc je zablestela med najboljšimi skakalkami. In v nedeljo zvečer je bilo jasno – Finska je ta konec tedna pisala slovensko zgodbo. Toda Lahti ni zgolj smučarsko-skakalni center. Pod skakalnico, ki jo poznamo iz zimskih prenosov, se skriva nekaj, kar večina gledalcev pred zasloni sploh ne sluti – olimpijski bazen.

Da, prav ste prebrali. Medtem ko zima in sneg narekujeta tempo v tem delu Finske večji del leta, se pod skakalnicami skriva 50-metrski zunanji bazen. Mesto, kjer se poleti ne skače, temveč plava. In to prav na istem mestu, kjer pozimi tekmujejo najboljši smučarski skakalci sveta.

Olimpijski bazen pod skakalnico, Foto: Lahti.fi

Lahti, mesto dveh svetov

Lahti je znan kot eden glavnih centrov nordijskih disciplin. Tu se redno odvijajo svetovni pokali, gostili so že več svetovnih prvenstev v nordijskem smučanju, skakalnice pa so simbol mesta in njegove športne identitete. Ko pa skakalna sezona utihne in sneg skopni, se pod vznožjem skakalnic odpre druga scena – Maauimala, edini 50-metrski zunanji bazen v mestu.

To pa ni zgolj običajen mestni bazen, temveč prava športna infrastruktura, umeščena znotraj Lahti Sports Centra, na Salpausselänkatu 8. S svojimi dimenzijami ustreza olimpijskim standardom in je prostor, kjer se prepletata šport, rekreacija in prav poseben občutek prostorske poetike – kopati se pod skakalnico, ki pozimi gosti zračne akrobacije najboljših skakalcev na svetu.

Poletna osvežitev tam, kjer pozimi vladajo skoki

Zunanji bazen Maauimala je odprt od pozne pomladi do sredine avgusta. Letošnjo sezono ga bodo odprli 28. maja, zadnje kopanje pa bo mogoče 11. avgusta. V tem času se sem zgrinjajo tako lokalci kot obiskovalci. Poseben čar daje občutek, da se kopaš v prostoru, kjer še pred nekaj meseci niso odmevali otroški kriki in pljuski vode, temveč zveneča imena smučarskih skakalcev in navdušeno vzklikanje gledalcev.

Bazen je razdeljen na dva dela – 50-metrski plavalni del ter plitvi otroški bazen. V bližini so zunanji tuši, garderobe in savne pa so umeščene kar v tribune skakalnega kompleksa, natančneje v zgradbo Mäkikatsomo. Tako se po kopanju ali treningu lahko odpravite še v savno – tipično finsko izkušnjo, ki je tukaj preprosto del vsakdana.

Ob vstopu vas pričaka tudi manjša kavarna, kjer si lahko privoščite pijačo ali prigrizek, ter telovadnica, ki je prav tako na voljo obiskovalcem bazena. Vse skupaj tvori zanimivo kombinacijo – rekreativna izkušnja, ki jo lahko zaključite s kavo na soncu, v senci skakalnega stolpa.

Delovni čas Maauimala bazena

Če se boste letos odpravili na poletni obisk Finske in vas bo pot zanesla v Lahti – morda prav zaradi zanimanja za smučarske skoke ali uspehov slovenskih športnikov – je vredno vedeti, kdaj lahko skočite v ta nenavaden bazen.

Maauimala bo odprt od ponedeljka do četrtka med 6.30 in 20.00. Ob petkih se začne malo kasneje, ob 10.00, in traja do 20.00. Vikendi so namenjeni bolj sproščenim obiskom – ob sobotah in nedeljah lahko pridete med 10.00 in 17.00.

Poletna sezona je intenzivna in precej obiskana. Mesto organizira tečaje plavanja, vadbe v vodi in omogoča uporabo bazena tudi različnim plavalnim društvom. Zato velja razmisliti o zgodnjem obisku ali rezervaciji, če načrtujete daljše plavalne treninge.

Olimpijski bazen pod olimpijsko disciplino

Lahko bi rekli, da gre za simbolno in fizično prepletanje dveh športov, ki jima je skupna voda – v enem primeru zamrznjena, v drugem utekočinjena. Skoki in plavanje si delita prizorišče, kar ni le zanimivost za turiste, temveč tudi pomembna logistična rešitev za mesto, ki zna svoje športne objekte prilagoditi letnim časom in potrebam.

Maauimala s svojo lokacijo je spomenik športu, inovativnosti in fleksibilnosti. Način, kako so tribune skakalnic predelali v garderobe in savne, je primer dobre prakse, ki bi ga zlahka občudovali tudi v večjih evropskih mestih. Arhitekturna rešitev ni pretenciozna, a hkrati več kot funkcionalna – natančno takšna, kot je večina finskih rešitev.

Morda bi vas zanimalo tudi

Vse za moj dan
Pregled zasebnosti

Spletna stran uporablja piškotke, da vam lahko zagotovimo kar najboljšo uporabniško izkušnjo. Podatki o piškotkih so shranjeni v vašem brskalniku in omogočajo funkcije, kot so prepoznavanje ob ponovnem obisku naše spletne strani ter pomoč naši ekipi pri razumevanju, kateri deli spletne strani so vam najbolj zanimivi in uporabni.