Če ste opazili hitro nabiranje gub, bolečine ali občutek, da ste vi ali vaši starši hitro ostarjeli po 40. letu, je možno, da obstaja znanstvena razlaga. Raziskava namiguje, da staranje ni postopni proces, temveč se dogaja v vsaj dveh pospešenih obdobjih.

Foto: freepik.com

Staranje poteka v dveh pospešenih obdobjih

Študija, ki jo je vodil profesor Michael Snyder z Univerze Stanford, je odkrila, da staranje ne poteka postopoma, temveč v dveh pospešenih obdobjih, okoli 44. in 60. leta. “Ne spreminjamo se le postopoma. Obstajajo obdobja, ko pride do drastičnih sprememb. Izkazalo se je, da se to dogaja sredi 40. let, nato pa v zgodnjih 60. letih,” je dejal genetik Snyder za Science Alert.

Z analizo 135.000 molekul in mikroba pri 108 prostovoljcih, starih od 25 do 75 let, so opazili spremembe pri molekulah, povezanih s srčno-žilnimi boleznimi, presnovo alkohola in kofeina ter imunološko regulacijo. Analizirali so različne vrste molekul, vključno z RNA, proteini, lipidi in taksoni mikrobioma črevesja, kože, nosu in ustne votline.

Po analizi so opazili, da v človeškem telesu med dvema življenjskima fazama pride do pomembnih sprememb v količini različnih vrst molekul.

Študija: Ljudje, ki potujejo, izgledajo mlajše

In če vas staranje zelo skrbi, ima ena druga študija nasvet. Nova študija avstralske univerze Edith Cowan trdi, da se entropija – proces počasnega in neizbežnega propadanja – lahko upočasni s potovanji. Aktivnosti na potovanjih pomagajo proti staranju. Po njenem mnenju mnogi elementi potovanja – kot so spoznavanje novih ljudi, boljši spanec, nove življenjske izkušnje ter sodelovanje v aktivnostih, kot so joga ali wellness tretmaji, pomagajo v boju proti staranju. “Turizem ni le razvedrilo in rekreacija,” pravi avtorica študije Fangli Hu. “Lahko tudi prispeva k fizičnemu in mentalnemu zdravju ljudi.”