Zbudili ste se ob zvoku alarma. Odprli ste oči, pogledali na uro, a občutek utrujenosti vas ponovno ovija. Čeprav ste spali osem ur, imate občutek, da ste izčrpani. Zveni znano?

Spanec
Spanec

Slab spanec – rešitve

Mnogi med nami vsak dan preživljajo takšen scenarij. Utrujenost pripisujemo stresu, prevelikim obveznostim ali celo tehnologiji, ki nam moti spanec, vendar obstaja skriti krivec, ki ga morda zanemarjamo – ležišče, na katerem spimo.

Faktorji slabega spanja – več kot le tehnologija

Ko govorimo o kakovosti spanja, je osredotočenost pogosto na motnjah iz okolice – svetlobi televizorja, modri svetlobi mobilnega telefona ali toplini v prostoru. Potrjeno je, da vsi ti faktorji lahko močno poslabšajo kakovost spanja in počitka. Vendar medtem ko mnogi iščejo rešitve v obliki posebnih aplikacij, domačih naprav ali masažerjev, redko kdo pomisli, ali je problem pravzaprav v ležišču.

Strokovnjaki pravijo, da če spimo na ležišču, starejšem od 7 do 10 let, se naše telo morda ne bo odpočilo toliko, kot bi pričakovali. Zato bi ga bilo dobro zamenjati. Ta priporočilo izhaja iz raziskav o vplivu kakovosti ležišča na spanec. Naime, ležišča s časom izgubljajo podporo in obliko, kar lahko na koncu povzroči bolečine in vpliva na kakovost spanja, potrjuje ameriška organizacija Sleep Foundation, ki se ukvarja s tovrstnimi raziskavami.

Kaj se zgodi s telesom, ko spimo na nekakovostnem ležišču?

Na življenjsko dobo ležišča vplivajo tudi dejavniki, kot so vrsta materiala, kakovost izdelave in navade pri spanju. Tako kot lahko tek v starih, obrabljenih športnih copatih povzroči bolečine v nogah in hrbtu, lahko spanje na starem ležišču privede do bolečin v telesu in prepreči kakovosten spanec.

Na ležišču slabše kakovosti se telo muči, da najde pravilen položaj za počitek. Naša hrbtenica ne dobi potrebne podpore, kar lahko povzroči napetost mišic in bolečine v vratu, hrbtu ali kolkih. Te bolečine nas pogosto silijo v nezavedno obračanje med nočjo, kar moti cikel globokega spanja.

Glavobol v pisarni
Glavobol v pisarni

In spanje na ležišču, ki je premehko in nima ustrezne podpore, lahko povzroči “padanje” telesa v nepravilen položaj, medtem ko lahko pretrdo ležišče omeji pravilno sprostitev mišic.

Dobre ležišče, nasprotno, se prilagaja konturam telesa, omogoča pravilen položaj hrbtenice in zmanjšuje pritisk na občutljive točke, kot so ramena in kolki. Na kratko, dobro ležišče omogoča telesu regeneracijo in nam prinaša prebujanje z občutkom počitka in energije.

Morda menite, da je vaše trenutna ležišče v dobrem stanju, vendar obstajajo jasni znaki, da je čas za spremembo. Če čutite utrujenost ali bolečine po prebujanju, če ležišče kaže znake uleganja ali neravnin, ali če se na njem nabirajo prah in alergeni, je verjetno čas za nakup novega ležišča.