Odkritje mladega ježa na domači terasi je lahko presenetljivo, a hkrati čudovita priložnost za pomoč tej ogroženi živalski vrsti. Ježi so izjemno koristni prebivalci naših vrtov, ki pomagajo pri nadzoru polžev, žuželk in drugih škodljivcev.

Prepoznavanje mladega ježa in ocena stanja
Mladi ježi so običajno veliki med 10 in 15 centimetrov in tehtajo manj kot 500 gramov. Njihove bodice so mehkejše od odraslih ježev, barva pa je nekoliko svetlejša. Pri srečanju z mladim ježem je ključnega pomena oceniti njegovo stanje. Zdrav mladič bo aktiven, njegove oči bodo bistre in živahne, bodice pa čiste in urejene.
Kdaj mladi jež potrebuje pomoč?
Pomembno je vedeti, da ni vsak mlad jež, ki ga najdemo, nujno zapuščen ali v težavah. Ježi so nočne živali in njihove matere pogosto pustijo mladiče same za krajši čas. Vendar obstajajo znaki, ki kažejo na to, da jež potrebuje pomoč.
Znaki, ko potrebuje pomoč:
- Jež je vidno poškodovan ali ranjen
- Letargičen in neodziven
- Nahaja se na nevarnem območju
- Oglašanje s piskajočimi zvoki čez dan
- Prisotnost muh ali črvov
- Ježek je vidno podhranjen z vdrtimi boki
Pravilni pristop k pomoči
Pri oskrbi mladega ježa je ključno zagotoviti varno in mirno okolje. Najprej je treba pripraviti začasno bivališče, ki naj bo kartonska škatla ali plastični zaboj z luknjami za zračenje. Na dno položimo staro brisačo ali časopisni papir, ki ga redno menjujemo.
Prehrana in oskrba
Mlademu ježu je treba zagotoviti ustrezno prehrano, ki vključuje visokokakovostno mačjo hrano, posebno hrano za ježe, kuhano piščančje meso brez začimb, trdo kuhana jajca in sveža voda mora biti vedno na voljo. Izogibati se je treba mleku, kruhu in drugim človeškim jedem, ki lahko škodujejo občutljivemu prebavnemu sistemu ježa.
Dolgoročna pomoč in vrnitev v naravo
Končni cilj oskrbe mladega ježa je njegova vrnitev v naravno okolje. To je mogoče storiti, ko doseže težo vsaj 600 gramov, je popolnoma zdrav in aktiven, vremenske razmere so ugodne ter na voljo ima primeren habitat z dovolj zavetja in hrane
Ustvarjanje ježu prijaznega okolja
Za dolgoročno pomoč ježem je pomembno ustvariti okolje, ki jim bo prijazno.
- Puščanje kupov listja in vej za zavetje
- Izogibanje uporabi pesticidov
- Zagotavljanje dostopa do vrta skozi ograjo
- Nameščanje plitvih posod z vodo
- Ohranjanje naravnih kotičkov z visoko travo
Preventivni ukrepi in varnost
Pri delu z ježem je pomembno upoštevati varnostne ukrepe: Uporabljanje rokavic pri rokovanju, redno čiščenje prostora, kjer biva ter izogibanje neposrednemu stiku z drugimi domačimi živalmi
S pravilnim pristopom lahko pomembno prispevamo k ohranitvi te ogrožene vrste. Če nismo prepričani o pravilnem ravnanju, je vedno priporočljivo poiskati pomoč pri strokovnjakih ali lokalnih društvih za zaščito živali, ki imajo izkušnje z oskrbo ježev.